Znáte své největší nepřátele?

Nejsou to naši konkurenti. Jsou to: průměrnost, status quo, neschopnost řídit svůj život a nerozpoznat svůj talent.

1. Průměrnost

Průměrní lidé v okolí. Průměrná snaha. Průměrné výsledky. Průměrné firmy, knihy, školení a myšlenky. Nejhorší je, pokud jsme průměrní i my sami. Pak jsme my sami sobě největším nepřítelem.

Od průměrnosti nás odliší:

1. Snaha o výjimečnost.

2. Skutečné výsledky.

 

2. Status Quo

V překladu to znamená současný stav. Tento nepřítel souvisí s naší psychikou. Jde o to, že neopouštíme své staré návyky, přestože nám mohou škodit. Děláme místo správných věcí věci příjemné. Nechceme vyměnit pohodlí za nepříjemné úkoly. Přitom úspěšní lidé sami rozbíjejí svůj status quo.

 

3. Neschopnost řídit svůj život

Náš pocit, že máme vliv na svět kolem nás a na svůj život, psychologové nazývají self-efficacy. Jde o to, že když jsme úspěšní, cítíme se lépe. To ohromně zvyšuje náš pocit vlastní hodnoty. Je zde ale jedna past pozitivní ho myšlení. Namlouvat si: „Já jsem skvělý!“, je krátkodobě fajn. Jenže my potřebujeme skutečné úspěchy, na které jsme hrdí. Pokud nemáme talent na danou činnost, dlouhodobě si nepomůžeme.

 4. Nevíme, v jakém oboru můžete uspět

Mnoho koučů dnes hlásá, že „každý může uspět“. Je to líbivé a je to lež. Dává to naději i neschopným nebo líným. A zvyšuje to průměrnost. Chceme-li uspět, naopak musíme zjistit, kde máme „nespravedlivou“ výhodu na úkor konkurentů. A pak tento talent využít v praxi.

 

Upraveno podle Ivo Tomana

One Reply to “Znáte své největší nepřátele?”

  1. Rád bych obsah těchto myšlenek generoval do jediné ,,SMRÁDEK, ALE TEPLOUČKO“…chcete opravdu jen čekat, až to za Vás někdo vyvětrá?? Musíme se změnit od základu, hlavně ti, kteří mají páky a jsou tak skvělí…. Evoluce potvrzuje, že nebodují velké ramena, ale schopnost adaptace na nové podmínky, schopnost spolupráce s ostatními. Začněme spolupracovat na všech úrovních. Bossové, přejděte na 2. level a zkuste Less manage, multiple lead ( méně řídit, více vést )! Řídit šachtu podle Maxe Webera je překonané a neefektivní. Na Paskově to pochopili a produktivita roste. Buďme tým…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..