ZMĚNA JE ŽIVOT

Kolem nás se v životě neustále něco mění. Čím je člověk starší, tím hůře na změny reaguje a přizpůsobuje se jim. Jsou známá i přísloví „Starého psa novým kouskům nenaučíš“ nebo „Starý strom nepřesadíš“.

Doba je ale neúprosná a životní tempo se neustále zrychluje. Co bylo kdysi výkřikem moderní techniky je dnes zralé do muzea. To vidíme všude kolem nás. Ve snaze udržet si svoje místo na slunci dělají firmy vše pro to, aby zaujaly buď unikátním výrobkem (Apple) nebo srazily cenu co nejníže ( výrobky z Číny). V hornickém byznysu je situace jako na houpačce. Podle poptávky po uhlí je jeho cena buď vysoko nebo v případě krize a období recese zase nízko.

Podmínky nám nepřejí, spíše budou horší a horší. Techniku už asi lepší nedostaneme, máme tu nejlepší. Konkurence se snaží být levnější a daří se jí to. Co se ještě dá dělat, aby firma přežila ?

Zaměřit se na lidi a využít jejich potenciál. Měřením bylo prokázáno, že člověk, který chce, má o 80 až 500 % větší produktivitu než ten, který musí. Lidé se svými nápady a myšlenkami dokázali pozvednout z prachu nejednu firmu. Proto se i nyní mění název webu, který byl původně určen pro techniky závodu Jih a nyní směřuje na všechny, kteří pracují v týmu Dolu ČSM .  A zejména na mladé,  jak už název napovídá, protože jsou naším světlem v tunelu do budoucnosti.

Každý musí zapomenout na slova „to oni“ a začít používat „my“, protože ‚Úspěch je v nás‘. V každém zaměstnanci na kterékoliv pracovní pozici. Firma je jako hodinový stroj s tisíci kolečky. Každé kolečko je jeden zaměstnanec. Když se některé netočí správně, celé hodiny potom ukazují špatný čas.

Zkuste se pozorovat a počítejte, kolikrát říkáte „já“ a jak často a ve kterých souvislostech používáte „my“. Chodíte do práce s myšlenkou „aby už ta šichta byla za mnou“, nebo se do práce těšíte ? Nadáváte na všechno a na všechny, nebo se snažíte i problémy řešit ?

Každý ať si odpoví sám podle svého svědomí. Všechno se ale dá změnit, protože „Změna je život“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..