Naléhavost ke změně

teamwork-1182905_1920Poslední dobou se mě lidé, které potkávám, ptají, jak dlouho vydržíme. Očekávají jasnou a srozumitelnou odpověď, která by odstranila jejich strach. Strach z toho, že přijdou o práci, o zaměstnání a že budou bez příjmu, bez živobytí.

Tento strach a obavy v poslední době sdílíme asi všichni. Je těžké říkat lidem, se kterými jsem pod zemí prošel dobré i zlé a které dlouhé roky znám a spojuje mě s nimi nejedna veselá  příhoda a přátelství – nevím.

Co ale vím jistě je to, že svou kůži neprodáme lacino. Máme ve vedení nastaveny jasné cíle a i když se mnohdy někomu zdá, že se nic neděje, opak je pravdou. Sami pociťujete ten ekonomický tlak, snahu o sebemenší úsporu a hledání řešení. Také vím jistě, že bez podpory zaměstnanců a řadových techniků to nezvládneme. Provaz se nedá tlačit, lze ho pouze táhnout.

Náš boj o přežití je záležitostí nás všech. Je nutno spojit síly v hledání efektivních řešení, zapojit myšlení lidí a přicházet s novými nápady, zapomenout na povýšené jednání a hledat tu nejlepší cestu k dosažení cíle.

Aby tomu tak bylo, je nutná komunikace. Stále ji podceňujeme a nedoceňujeme. Pokud máme všichni táhnout za jeden provaz, je důležité, aby to bylo jedním směrem za jedním cílem. Ten cíl musí vědět a znát všichni, až po posledního požárníka. Každý musí být přesvědčen o správnosti nastavené linie a musí se s ní ztotožnit. Také musíme vědět, že na každém z nás záleží. Chyby, které občas děláme, nám nemůžou změnit cíl cesty, kterým je vyrábět levněji, než prodáme.

Pokud nosíte v hlavě nápad, který by nám pomohl na této cestě, tak se o něj podělte. Pokud si myslíte, že by zapadl v každodenním šachetním frmolu, tak přijděte za mnou, nebo napište email. I zdánlivé maličkosti umí ušetřit velké peníze.

Je spousta těch, kteří čekají, jak to dopadne. Když to dopadne špatně, budou tvrdit „já  jsem to říkal“. Když se nám to podaří, tak se budou snažit zviditelnit a připomínat svoje zásluhy. Taky slýchávám názor „co si oni myslí, že za ty peníze budu dělat“. Tady pomůže jen osobní příklad a mravní síla jednotlivce v kolektivu, pracovní četě. Jedno shnilé jablko snadno nakazí celou misku.

Uvažuji napsat příště něco na téma tým a jednotlivec. Když se dívám do historie, v každé těžké době vedl lidi za vítězstvím výrazný vůdčí typ. Uměl lidi dostatečně zblbnout a nadchnout, aby vyhráli. Ne jinak by tomu mělo být i nyní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..