Motivace

Motivace. Pořád se o ní mluví, co chvíli někdo naznačuje, že by to „chtělo motivaci“. Musíme lidi motivovat – časté téma rozhovorů. Většina z nás za motivací vidí peníze, nebo si to asi myslí, ale to je možná omyl.

Problém je, že se slova o motivaci mluví a málokdo se zamyslí nad tím, co to opravdu znamená. Motivace pro mě znamená chtění dosáhnout nějakého cíle, mety, nebo třeba udělání úkolu, do kterého se mi zrovna moc nechce. Znáte to asi všichni a jedno naše přísloví praví „ co můžeš udělat dnes, …“ zbytek si doplňte sami. Motivace je překonání nějaké překážky, vyřešení problému. Pocit uspokojení z dobře vykonané práce. Motivace je snaha. Snaha být lepší než druzí, zlepšování sebe sama a pracovních procesů, snaha dosáhnout excelence, pochvaly šéfa nebo jen uznání ostatních. Dosažení vědomí, že se mi něco povedlo. To často vytváří hřejivý pocit, aniž by si toho třeba člověk všiml. Pro ten hřejivý pocit se to vyplatí. Asi to všichni znáte, jaké to je, když se vyplaví endorfiny, hormony štěstí. Možná by se dalo říci, že motivace je droga, na kterou když si zvyknete, tak ji musíte pravidelně dostávat a jediný způsob, jak se k této komoditě propracovat je být úspěšný v tom co děláte. A je jedno, jestli je to požárník u pásu, kombajnér, vrcholový manažer nebo žena v domácnosti. I manželku zahřeje, když jí pochválíte cukroví. A když se nechce chválit, postačí ho rychle sníst, účinek bývá stejný.

Nejlépe se pracuje s motivovanými lidmi. Zvyšujme jejich motivaci třeba tím, že si všímáme jejich každodenní činnosti, drobných zlepšení, které možná ani oni sami nezaznamenají. Spousta z nich skrytě čeká na to, že si jich někdo všimne, protože nejsou takoví průbojní aby se zviditelňovali, nebo po zkušenostech s nadřízeným jim nestojí za to se angažovat. Naučme se je povzbudit uznáním jejich práce, že něco udělali dobře a nevyhrožovat např. snižováním stavů. S tím jak nás je stále méně a méně by měl narůstat počet těch motivovaných.

Motivace je nadšení. A nadšení je vysoce nakažlivé. Kdo se chce nechat nakazit, ať začne fárat v roce 2015 mezi zaměstnance kolektivů příprav Dolu ČSM. Postupně se nakazí všichni. Navrhuji každému infikovat se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..