Motivace

Potřebujeme motivované lidi ? Ano i ne. Pokud zaměňujeme slovo motivace za stimulaci      (tj. že pracuji za odměnu, nebo s nějakou výhodou na úkor druhých), pak takto „motivovaní“ lidé jsou pro firmu přítěží. Z jedné stránky podmiňují svou výkonnost a plnění pracovních úkolů zvýhodněním před ostatními členy týmu nebo kolektivu, z druhé stránky, pokud se jim kýžených výhod nedostane, tak se často stávají destabilizujícím prvkem, který neustále kritizuje činnost ostatních. Je to ten písek mezi kolečky hodin.

Velmi se mi líbil citát, který jsem si nedávno přečetl na LinkedIN.

„Pracovat s těmi,co nechtějí, je jako tahat krávu na Mont Blanc. Možná ji tam dokážete vytáhnout, ale co potom s krávou na Mont Blancu.“

Co nutí lidi, aby každý den znovu a znovu dělali to, co dělají ? Co je nutí, aby se neustále za něčím hnali ? Proč jiní lidé ani za nic na světě ten svůj zadek nezvednou ? Jak to, že někteří lidé vynikají nad jinými ? A jak to, že někteří vynikají nad jinými, i když měli špatné dětství, nesrovnatelně horší startovní podmínky nebo zdravotní omezení nebo dokonce  postižení ? Tito lidé mají nějaký motor, který je žene k tomu, aby se vyrovnali ostatním. Zatímco „normální“ lidé si jen stěžují na špatné podmínky.

Motivace není o penězích. Motivace je o úspěchu. Úspěšní jste, pokud ve svém oboru, své profesi, vyniknete nebo jste výjimeční. Vždy je to o tom, jak velkou vnitřní motivaci máte pro danou činnost. Možná jste někdy slyšeli frázi „hřeje mě pocit z dobře vykonané práce“. Tento pocit si za žádné peníze nekoupíte. Tato energie z člověka sálá a je to jako teplo z infrazářiče. Ostatní to teplo přitahuje, koneckonců člověk je tvor, který má teplo rád. Tito lidé se stávají přirozenými vůdci, leadery, každý je s nimi rád, protože je mu tím člověkem prostě dobře.

Na to, aby se „pocit z dobře vykonané práce“ dostavil, mnohdy stačí opravdu málo. Obyčejná pochvala nebo zmínka, že někdo něco udělal dobře, např. během raportu nebo při rozdělování práce, kterou ostatní ani nepostřehnou, ale dotyčný okamžitě pochopí, že se mluví o něm a že se o tom, jak pracoval, ví. To dokáže člověka nabít energií na celý pracovní den. Tito lidé mají vnitřní motivaci být úspěšní a takto motivované lidi hledají společnosti po celém světě. Je to těch cca 20 % zaměstnanců ve firmě, kteří bývají často označovaní, jako zdravé jádro. Zlatokopů, těch je všude dost. Když dochází na lámání chleba, jsou mezi prvními, kteří odcházejí, nebo mezi prvními, kterých se firmy zbavují. Dobře totiž ví, že sehnat žoldáky není problém, je to jen otázka, kolik se jim zaplatí. Už jste asi někdy slyšeli: „co si oni myslí, že se jim tady za ty peníze přetrhnu ?“

Vnitřní motivace a úspěch se většinou projeví i na pracovním hodnocení motivovaných lidí. Většinou jsou přirozenými vůdci pracovních kolektivů, předáky, vedoucími a tomu odpovídá i finanční ohodnocení. Stejně si myslím, že spousta z nich to bere jenom jako příjemný bonus za to, že dělají co dělají. Takto nastavení lidé bývají úspěšní v každém oboru, který si vyberou. Pokud se chytnou podnikání, najednou jim to jde od ruky, pokud změní obor, za krátkou dobu se v nové práci zorientují a patří mezi špičkové pracovníky.

Mají totiž vnitřní motivaci.

Mezi který typ lidí se zařadíte ?

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..