Kreténi ve vedoucích funkcích

Společné rysy šéfovské práce, mám na mysli moc, tlak na výkon, vyčerpání, nutnost plnit termíny, stres, snaha být úspěšný, vedou šéfy k chování, které způsobuje, že se jejich podřízení občas cítí nedoceněni, vyčerpáni a dá se říci, že doslova vyždímaní. Výše popisované skutečnosti vysvětlují, proč se šéfům připisuje hlavní podíl na šikaně a zneužívání na pracovištích. Vulgární šéfové se většinou vyskytují ve specifických odvětvích (např. těžební průmysl), kde je tato firemní kultura dlouhodobě zažitá a byli k ní vychováni.

Chování šéfa – kreténa je způsobeno zejména rozdílným vnímáním reality, to znamená jak se vidí on sám a jak ho vidí podřízení. Tito šéfové nedokážou správně ohodnotit své chování. Ignorují a odmítají vidět svá slepá místa. Dobří šéfové berou vážně to,  jak je vidí druzí a přijímají s pokorou nepříjemný fakt,  že to,  jak je vnímají podřízení,  představuje daleko reálnější obraz. Mají v sobě dostatek sebereflexe aby v sobě potlačili šéfa – kreténa. Tímto se jim daří pomáhat svým podřízeným k lepším výkonům a zároveň udržují lidské klima na pracovišti. Současně pracují na rozvoji svého image a kariéry.

Šéfové „kreténi“ ničí lidem život. Negativně působí na lidské zdraví svých podřízených, jedna evropská studie, zaměřená na onemocnění srdce, to dokonce zdokumentovala. Zaměstnanci, kteří hlásili neféfové chování ze šéfovy strany, později mnohem častěji zemřeli na srdeční problémy. V této skupině podřízených je i vyšší nemocnost. Tyrani způsobují další škody, jako jsou vyvolávání úzkosti, zoufalství a nechuť k práci.

Co vede šéfy-kretény k jejich chování, že jsou svými podřízenými vnímání jako krutí nebo neoblíbení lidé? Ve skutečnosti málokterý šéf-kretén chce, aby se jeho lidé cítili ponížení, vyčerpaní a bez špetky úcty. Síla jejich moci ale zmítá jejich myslí tak, že se chovají ke svým podřízeným necitlivě a sprostě. Tak to vypadá, že sama pozice šéfa ho automaticky mění v kreténa. Je obtížné, snad i nemožné, být šéfem, aniž by se člověk čas od času jako kretén nezachoval. Když si nadřízení uvědomí, že tyto destruktivní síly v nich dřímají a když je vědomě zvládají, mohou se vyhnout označení certifikovaný kretén a mohou úspěšně zabránit škodám, které by mohli napáchat, kdyby své vnitřní temné síly popustili z uzdy.

Pokud budou ohlasy, doplním tipy, jak spoutat vlastní omezenost…

 

Volně upraveno podle knihy „Dobrý a špatný šéf“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..