Koronavirus

Zkouška, na kterou nikdo z nás nebyl připraven. Moje malé zamyšlení.

Dostali jsme se do zvláštního období. Období nejistoty, stresu, strachu a obavy, co bude dál. Každý z nás to pociťuje, každý to vnímá jinak, ale obava z neznámého je nám všem vidět na očích. Uvědomili jsme si svou zranitelnost. Zranitelnost každého z nás, jako člověka, jedince, zranitelnost firmy, která nám dává živobytí a jistotu pravidelné výplaty. A to posíleno vědomím, že na výsledky naší práce ostatní čekají.

Těžíme uhlí, kterým jako prvovýrobce zásobujeme důležité podniky. Surovinou, na které závisí ekonomika státu a životní úroveň – nebojím se říct – 10 miliónů lidí ve státě. Co by bylo, kdyby nebylo ? Na to není třeba odpovídat, protože hodnotu věcí si uvědomíme až tehdy, když je nemáme.

Ve vztahu k vývoji situace ve světě a dle analýz, predikovaných na pozadí restriktivních opatření, bude hůře. Cena uhlí klesne v důsledku poklesu zájmu o jeho dodávky, protože velké firmy, které zpracovávají ocel (automobilky) přerušují výrobu. Až nejhorší pomine, tak vystřelí krátkodobě vzhůru, protože všichni budou chtít dohnat výpadek. Je důležité pro nás toto období překonat.

Nejvyšší management se ocitl v nezáviděníhodné situaci, kterou musí řešit. Nutno říci, že i přes veškeré zasvěcené komentáře na sociálních sítích, si vede dobře. Nezpanikařil a zavedl postupně opatření, která pomůžou eliminovat riziko. I když slyším názory spousty lidí, že by se mělo dělat to, nebo ono, myslím si, že zdravý rozum vítězí. Učíme se za pochodu. Hodně záleží i na nás, zaměstnancích. Pochopit, že už si nemohu vzít domů 3 respirátory, protože to mám zadarmo, dodržovat pravidla, i když nás omezují, být ohleduplný k ostatním.

Nechtěl bych být v kůži zdravotníků a lékařů, kteří jsou v první linii. I tak mi stačí vědomí, že tomu asi stejně neutečeme a doufám, že systém zdravotnictví bude schopen řešit nárůsty nemocných. I ti, kteří situaci zlehčovali, že se jedná o lehkou chřipku, nyní mění názor. Ono je to asi pravda, 80 % lidí to přejde rýmou a ani to moc nepozná, ale je tady cca 20 % rizikového průběhu.

Všichni to cítíme a způsobuje nám to stres. Neznám univerzální návod, jak se chovat a jak postupovat, dodržujme všichni opatření, která stanovila vláda a vedení, i když je vnímáme každý jinak. Místo tradičního „čecháčkovství“ máme nyní možnost prokázat, jak havíři drží pospolu. Potřebujeme zajistit chod firmy, i když v omezeném režimu, abychom se mohli za měsíc postavit ke kiosku a vytisknout si výplatní sáček. Nespoléhal bych na pomoc zvenčí. Ani na to, že nám „někdo“ musí pomoci. Ne, nemusí.

Za těch, více jak 30 let, vnímám horníky jako členy své rodiny. A každý otec má o své blízké strach. Kamarádi, kteří už na šachtě nepracují, ale mají tady své syny. O ty se bojím ještě více, protože pociťuji nepsaný závazek, že je hlídám, aby se jim nic nestalo. Občas se mě ptají, jak se jim daří. Jsem rád, když odpovídám, že dobře.

Na to, jak se chovat a jak se cítit nemám univerzální návod. Stres a obavy pociťuji, stejně jako Vy. Mám strach o Vás, o své blízké, o osud firmy, aby to ekonomicky zvládla, o kolegy z Polska, kteří přes omezení na hranicích, obětují část své svobody, aby pomohli překonat tyto těžké časy. Obavy z toho, co bude, nebo by mohlo nastat. Přiznejme si, že pod vlivem médií nám fantazie pracuje naplno. Jsou mezi námi i takoví, kteří čekají na každou novinku, už jen aby ji mohli někde postnout nebo se o ni s někým podělit. Povahu lidí nezměníme, s tím, jaký kdo je, si musí žít sám. Až nás to zasáhne naplno, budeme připraveni. Plány na řešení jsou připraveny, ale záleží na lidech, jak to zvládnou. Vím, že havíři jsou tvrdí chlapi, s chladnou hlavou a nepanikaří. Život v dole je tomu naučil, tady se zbrklost nevyplácí. Nenechají se strhnout lacinými prohlášeními politiků, kteří chtějí na situaci vytřískat politické body nebo neověřenými poplašnými zprávami, které mají zpravidla jepičí život.

Prosím, dejte pozor na sebe a své blízké, na kamarády. Spadli jsme do toho všichni, aniž by se nás někdo ptal. Společně se z těch sraček vyhrabeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..