Komunikace převážně vážně

Velmi mě překvapují názory některých směnových techniků, zodpovědných za stav pracovišť a bezpečnou práci. Názory typu „to  oni“ , „ono se to“, „samo se to“ mi připadají jako lekce japonštiny. Hlasy, že s nimi stejně nikdo nemluví, nebere jejich názor a sami nic nezmůžou jsou lacinou výmluvou pro vlastní neschopnost.

Pouze 40 % techniků, kteří dostali výhodu, ale i  ‚povinnost‘ raportovat s vedoucím závodu, toho využívají. Jsou i takoví, kteří této možnosti nevyužili ani jednou. Je otázka, zda by měli mít své místo mezi ostatními. Kritizovat ze zákulisí je snadné, vzít odpovědnost na vlastní bedra – to každý nezvládne. Pouze komunikací všech se všemi se pohneme dále. To co nám všem chybí je schopnost domluvit se. Na všech úrovních. Kdykoliv a kdekoliv s kýmkoliv.

Komunikujte !

2 Replies to “Komunikace převážně vážně”

 1. Vážení pánové,
  velmi mně zajímá problematika řízení zaměstnanců a samozřejmě i komunikace.
  Pracoval jsem na dole ČSM Sever téměř 15 let jako štajgr a to v dobách socialismu za dob Viktora koláčka jako vedoucího závodu. Řízení bylo polovojenské.
  Nyní pracuji rovněž ve výrobě jednoho středního podniku a řídím kolektiv asi 100 lidí – techniků a dělníků. Doba se změnila, změnil jsem se i já, ale myslím, že ten základ pro disciplínu a pořádek, který jsme se naučil na dole ČSM je i dnes potřebný a je ho nutno vyžadovat. Jen se nesmí na lidi řvát, ponižovat je a snažit se sedřít z nich kůži. Je třeba jednat se vzájemným respektem, slušně, ale rázně a zásadově.
  Moc by mně zajímalo, jak se dnes řídí takový rubáňový úsek a taky jak se řídí práce přímo v rubání.
  Přeji Vám, ať má důl ČSM ještě dlouhou budoucnost !

 2. Ahoj Michale. Mohu Ti popsat dnešní fungování rubáňového úseku s pohledu revírníka.
  Polovojenský režim v řízení s ohledem na skladbu a kvalitu pracovníků přetrvává, důslednost a řád je stále základem úspěchu v plnění úkolů. Změna spočívá v individuálním přístupu ke každému pracovníkovi s cílem, maximálně využít jeho potenciálu. Kdysi kvantita nahrazovala kvalitu, dnes do podzemí nikdo nechce, proto je nutné zefektivnit každý krok s prostředky, které máme k dispozici. Pokud tedy chceš z někoho dostat opravdu to nejlepší, znamená to, že musíte být na stejné vlně, cítit sounáležitost a docílít tzv. chtění úkol splnit. Jak sám píšeš, degradace lidské důstojnosti je slepá ulička. Kdo si to včas neuvědomí, vymře jako dinosaurus…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..