Plánování

Plánování – jednoduché slovo, každý mu možná i rozumí, ale velice těžce se realizuje. Na plánování je postaven každý všední den, všechno co děláme. Naplánovat se dá všechno, i rizika. Když to někdo umí dobře tak má vyhráno.

Zásady:

vedoucí úseku plánuje práci týden dopředu

vedoucí provozu plánuje měsíc dopředu s výhledem na 3 měsíce

vedoucí závodu musí myslet rok dopředu s výhledem na 5 let

ředitel musí uvažovat s plány do konce životnosti dolu

 

Mezi tyto subjekty se  každý jistě někde zařadí , i když není zmíněn. Je jasné, že čím delší je plánované období, tím hůře se předvídá další vývoj. A zase naopak, čím je plánovací období kratší, tím detailněji by měl být plán rozpracován. Na pomoc plánování nám v současné době slouží spousta různých pomůcek, sofistikovaný software, můžu zmínit např. Microsoft Project, který je asi v tomto špičkou, škoda, že ho umí využít málokdo. Velikou úsporou času jsou ale další nástroje, které má každý ve svém počítači, ale bohužel je nevyužívá, protože ani neví k čemu slouží. V současnosti, kdy byly vedoucím úseku přiděleny iPady, se budeme učit je používat a využívat. Na příštích schůzkách interních konzultantů budeme tuto tématiku probírat.

Plánování je to co musíme vylepšit – usnadní to práci všem a ocení to zejména lidé. Lépe se ráno vstává do práce, když víme co nás čeká, než když jdeme do nejistoty. Dobře plánovat ale znamená souhru všech, jednotlivec se může snažit, ale druhý mu jeho snahu hatí. Na to aby se dobře plánovalo, je nutná komunikace. Vždy, všude, s kýmkoli, kdekoli. I na to máme prostředky, nejzákladnější je asi telefon, nejlepší osobní kontakt. Ale je i spousta jiných možností, ale o tom nědy příště.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..