Spravedlivý proces

Co je to spravedlivý proces?

Souvisí se třemi principy, jejichž význam je nedocenitelný a pořád si ho neuvědomujeme. Přitom představují základy, na kterých stojí všechny moderní firmy. Jedná se o princip zapojení, vysvětlení a jasnost očekávání.

Zapojení – znamená aktivní vtažení lidí do strategických rozhodnutí, jež na ně budou mít vliv, tím, že je požádáme o jejich názor a umožníme jim navzájem vyvrátit a zpochybnit myšlenky ostatních. Pokud to manažeři udělají, dají najevo respekt vůči lidem, kteří pro ně pracují a realizují jejich nápady. Vzniká tak kolektivní moudrost. Usilovat tímto způsobem do zapojení vede k lepším rozhodnutím a silnější angažovanosti těch, kteří je mají realizovat.

Vysvětlení – znamená poskytovat lidem srozumitelné informace o myšlenkách a pozadí celého procesu a o strategických rozhodnutích, k nimž se v jednotlivých krocích dospěje. Vysvětlení lidem ukáže, že jejich názory byly vyslyšeny a že všechna rozhodnutí se přijímají s upřímným ohledem na ty nejlepší zájmy organizace. Posílí se tím důvěra lidí v rozhodnutí manažerů, a to i v případě, kdy byly jejich vlastní návrhy odmítnuty.

Jasnost očekávání – znamená přesně to, co slyšíte: dát lidem jasně najevo co mohou očekávat, jaká je jejich role a za co jsou odpovědní. Splnit očekávání může být náročné, ale pokud lidé vědí, jaké jsou cíle a milníky a kdo je za co odpovědný, připadají si v bezpečí a mají pocit, že jsou respektováni.

Když je řeč o očekáváních, mám na mysli očekávání celé organizace, ne jen týmu, zodpovědného za daný konkrétní úkol. V úvahu se musí vzít každý, kdo bude touto změnou zasažen, nesmí se stát, aby byl někdo později vytvořenou situací zaskočen. Stejně, jako se lídr týmu chová k jeho členům férově (nabízí jim spravedlivý proces), musí se tito členové chovat stejně ke svým lidem. Musí je zapojit do toho, o co tým usiluje, vysvětlit jim procesy v pozadí všech změn, nastavit jasná očekávání toho, co se stane a proč. Pokud usilujete o podporu lidí, překvapení k tomu ve většině organizací nepřispějí. Lidé odmítnou dokonce i pozitivní překvapení, pokud mají pocit, že jim nedůvěřujete a přehlížíte je.

Síla spravedlivého procesu spočívá v tom, že prostřednictvím činů komunikujete, že vám na ostatních záleží jako na jednotlivcích a že oceňujete jejich přínos. Pokud cítíme, že si nás někdo cení, připadáme si emočně v bezpečí a máme skutečnou vnitřní motivaci udělat všechno pro společný úspěch. Důvěřujeme, jsme odhodlaní, přestáváme jen chránit sama sebe, jsme otevřenější, sdílíme vše s ostatními, zkoumáme nové možnosti a podělíme se o své nejlepší nápady i v případě, kdy netušíme, jak budou přijaty. Každý, kdo někdy pracoval v kolektivu ví, jak je tohle důležité.

Zdvořilost a respekt, které vyjadřuje spravedlivý proces, zasáhnou určitým způsobem podstatu lidského ducha. Spravedlivý proces nás vnitřně civilizuje. Pomáhá nám přestat ostatní soudit a buduje atmosféru důvěry, v níž můžeme naslouchat, učit se, brát v potaz mínění ostatních a zapojit se. Pokud mají lidé pocit, že je uvnitř něco zranilo, je pro ně velmi snadné předstírat, že něco akceptují, přestože mají v úmyslu udělat pravý opak. Spravedlivý proces výrazně pomáhá tuto bariéru překonat, což je velmi důležité v případě, že chceme prosadit změnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..