Komunikace převážně vážně

Velmi mě překvapují názory některých směnových techniků, zodpovědných za stav pracovišť a bezpečnou práci. Názory typu „to  oni“ , „ono se to“, „samo se to“ mi připadají jako lekce japonštiny. Hlasy, že s nimi stejně nikdo nemluví, nebere jejich názor a sami nic nezmůžou jsou lacinou výmluvou pro vlastní neschopnost.

Pouze 40 % techniků, kteří dostali výhodu, ale i  ‚povinnost‘ raportovat s vedoucím závodu, toho využívají. Jsou i takoví, kteří této možnosti nevyužili ani jednou. Je otázka, zda by měli mít své místo mezi ostatními. Kritizovat ze zákulisí je snadné, vzít odpovědnost na vlastní bedra – to každý nezvládne. Pouze komunikací všech se všemi se pohneme dále. To co nám všem chybí je schopnost domluvit se. Na všech úrovních. Kdykoliv a kdekoliv s kýmkoliv.

Komunikujte !

2 Replies to “Komunikace převážně vážně”

 1. Vážení pánové,
  velmi mně zajímá problematika řízení zaměstnanců a samozřejmě i komunikace.
  Pracoval jsem na dole ČSM Sever téměř 15 let jako štajgr a to v dobách socialismu za dob Viktora koláčka jako vedoucího závodu. Řízení bylo polovojenské.
  Nyní pracuji rovněž ve výrobě jednoho středního podniku a řídím kolektiv asi 100 lidí – techniků a dělníků. Doba se změnila, změnil jsem se i já, ale myslím, že ten základ pro disciplínu a pořádek, který jsme se naučil na dole ČSM je i dnes potřebný a je ho nutno vyžadovat. Jen se nesmí na lidi řvát, ponižovat je a snažit se sedřít z nich kůži. Je třeba jednat se vzájemným respektem, slušně, ale rázně a zásadově.
  Moc by mně zajímalo, jak se dnes řídí takový rubáňový úsek a taky jak se řídí práce přímo v rubání.
  Přeji Vám, ať má důl ČSM ještě dlouhou budoucnost !

 2. Ahoj Michale. Mohu Ti popsat dnešní fungování rubáňového úseku s pohledu revírníka.
  Polovojenský režim v řízení s ohledem na skladbu a kvalitu pracovníků přetrvává, důslednost a řád je stále základem úspěchu v plnění úkolů. Změna spočívá v individuálním přístupu ke každému pracovníkovi s cílem, maximálně využít jeho potenciálu. Kdysi kvantita nahrazovala kvalitu, dnes do podzemí nikdo nechce, proto je nutné zefektivnit každý krok s prostředky, které máme k dispozici. Pokud tedy chceš z někoho dostat opravdu to nejlepší, znamená to, že musíte být na stejné vlně, cítit sounáležitost a docílít tzv. chtění úkol splnit. Jak sám píšeš, degradace lidské důstojnosti je slepá ulička. Kdo si to včas neuvědomí, vymře jako dinosaurus…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..