Jak poznat, že někomu vedení lidí opravdu nejde? Hledejte těchto 5 typických vzorců chování

Pracujete zrovna pro takového nadřízeného? Nebo ho máte ve firmě?

Když se ponoříte do hledání pravdy o tom, co dělá výborné lídry tak úspěšnými, chtě nechtě se neustále budete vracet k jedné skutečnosti, která je v přímém rozporu se všemi znaky neschopných lídrů: Dobrým vedoucím a manažerům jde v první řadě o vyslyšení potřeb podřízených, aby jim mohli vytvořit podmínky, ve kterých budou moci dosáhnout svého maximálního potenciálu.

A další pravda, která jde v mnohém proti typickým aspektům špatného vedeni, zní takto: Pokud jsou do manažérských rolí povyšování jedinci, kteří sice dosahují vysoké pracovní efektivity, ale postrádají schopnost kompetentně řídit lidi, nemají tam co dělat, protože jednou z klíčových rolí lídra je starat se o ostatní lidské bytosti v jeho kompetenci.

Pojďme se této cesty držet a posvítit si místo vyzdvihování ideálních vůdčích vlastností na kruté pravdy o typech lídrů, kteří dokáží znechutit práci zaměstnancům a v extrémních případech zničit celé organizace.

1. Byrokratičtí fanatici

Chcete vidět toxickou hierarchii vedení v praxi? Zkuste zjistit, jak dlouho trvá schválení objednávky na krabici psacích per. V byrokraticky přebujelé hierarchii existuje tolik různých schvalovacích úrovní, tolik různých komisí, pracovních skupin a rad, které se neustále scházejí, tolik vrstev managementu a kroků nutných k získání konečného rozhodnutí, že to spolehlivě zabije jakoukoliv motivaci, s kterou zaměstnanci do práce dorazí. Poselství takového vedení vůči svým podřízeným je velmi jasné: „Nevěříme vám!“

2. Vášniví sběratelé informací o všem a o všech

Manažeři se zálibou v nezdravém hromadění všech dostupných informací pouze pro sebe to zpravidla dělají z jednoho prostého důvodu – chtějí mít úplnou moc a kontrolovat celé pracovní prostředí i všechny, kteří v něm pracují. A snaha neustále využívat svou úplnou moc a kontrolu nad zaměstnanci je pravděpodobně tou nejefektivnější cestou, jak v nich zabít jakoukoliv důvěru. Opakem je lídr, který se chová zodpovědně, sdílí se svým týmem všechny důležité informace a nemá problém být vůči němu zcela transparentní.

3. Nezdvořilí nadřízení

Jak vysvětluje autor několika bestsellerů a profesor stanfordské univerzity Robert Sutton, když se nezdvořilí nadřízení chovají k lidem jako ke kusu hadru, ničí to jejich pracovní soustředění a motivaci; lidé s podobnými nadřízenými mají až třikrát menší chuť přicházet s vlastními nápady a řešit je s managementem. Práce pod podobnými manažery může být dokonce doslova život ohrožující. Švédská studie provedená institutem Stress Research sídlícím ve Stockholm University sledovala po dobu 10 let celkem 3100 mužů a zjistila, že pracovníci, kteří pracují pro nezdvořilé a toxické nadřízené, mají vyšší pravděpodobnost, že onemocní angínou, prodělají infarkt nebo zemřou. A to už je k zamyšlení.

4. Šéf, kterého nezajímá váš osobní život

Byť je dnes trend flexibilní pracovní doby a práce na dálku na vzestupu, současná generace manažerů má mnohdy stále tendenci diktovat a kontrolovat nejen to, kolik práce, ale i v které konkrétní hodiny budou lidé muset vykonat. V důsledku musí zaměstnanci práci obětovat svůj osobní či rodinný život. 50hodinové pracovní týdny, téměř žádná dovolená a nutnost být 24/7 na telefonu či mailu pak mají jeden společný důsledek – přepracování, vyhoření, stres, úzkost, nevyspalost, syndromy únavy a další zdravotní komplikace pramenící z konfliktu mezi prací a dalšími životními rolemi, který takto vedení zaměstnanci chtě nechtě musí ve své hlavě konstantně vést. Společná studie Harvard Business School a Stanford University ostatně zjistila, že dlouhé pracovní hodiny z dlouhodobého hlediska nejenže neprodukují žádné zásadní zvýšení efektivity či úspěšnosti společnosti, ale na druhé straně poměrně spolehlivě produkují osoby s vysokým krevním tlakem nebo závislé na různorodých drogách, nejčastěji nikotinu a alkoholu. Nemáte chuť lídrovi s takovými výsledky své práce zatleskat?

5. Snaživý kontrolor každého rozhodnutí

Manažer, který se snaží za každou cenu prosazovat mikromanagement, je jednoduše řečeno blázen posedlý kontrolou. V pracovním prostředí pod takovým nadřízeným se těžko dýchá, protože chce mít kontrolu nad veškerými rozhodnutími. Takový manažér svému týmu v žádném případě nevěří, takže úkoly jen výjimečně deleguje na ostatní. Typicky u takových případů rovněž není žádné místo pro skupinovou diskuzi nebo možnost říct na věc svůj názor, neboť je vše řízeno pomocí autokracie. Netřeba dodávat, že takový přístup silně potlačuje kreativitu a chuť učit se novým věcem. Loajální zaměstnanci, kteří ve své práci chtějí najít nějaký smysl či poslání, mají smůlu, protože dostanou pouze návod na to, jak poslušně pochodovat s ostatními. Pokud pracujete pod podobným šéfem, možná je načase přidat do CV nový řádek.

Odkaz na článek je zde:Jak poznat, že někomu vedení lidí opravdu nejde? Hledejte těchto 5 typických vzorců chování | Warengo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..