Co byste neměli říkat svým podřízeným

Moc příspěvků v poslední době nepíšu, ne že by nebylo o čem psát, ale staré dobré přísloví praví „mlčeti zlato“. Proto si občas vypůjčím něco z internetu, něco co mě zaujme a cítím potřebu se s tím podělit. Ne, že bych věřil všemu, co je napsáno a hlavně tak, aby to bylo čtivé, leckdy jsou články překopírovány a podobné znění, bez uvedení zdroje lze nalézt na více místech našeho virtuálního světa.

Nyní jsem si „vypůjčil“ část z článku na serveru Warengo, názor si jistě uděláte sami.

Čím déle lidi řídíte a nesete za ně a jejich výkonnost odpovědnost, tím víc se chtě nechtě naučíte o podnětech, které je motivují a naopak demotivují. Leadership je dnes stále plný typických klišé či toxických frází, které vedoucí a manažeři směrem ke svým podřízeným vypouštějí na denní bázi, aniž by si uvědomili, jak hloupě to zní a co ve skutečnosti svým lidem říkají. Než se příště rozhodnete použít jednu z následujících kouzelných větiček, zkuste se zamyslet nad památnou větou Miroslava Donutila: „A komu tím prospějete?!“:

1. „Osoba X odvádí lepší práci.“

Máte chuť svého člověka motivovat? Super, tak mu nikdy nepředkládejte takovéto srovnání. Jediným důvodem pro použití této fráze je snaha motivovat (čehož v žádném případě nedosáhnete), nebo vynadat/zkritizovat za špatné výsledky (vážně to jinak neumíte?).

2. „Chci vidět řešení, ne problémy.“

Zbožné přání lídrů, které by mělo zůstat nevyřčeným. Je jasné, že když za vámi zaměstnanec přijde s nějakým problémem, měl se nad případným řešením zkusit aspoň zamyslet. Někdy ale zkrátka potřebuje vaši pomoc. Takováto rozhodná odpověď bude mít jediný výsledek – lidé vám o problémech přestanou říkat a začnou je místo řešení pohřbívat.

3. „Nemám pro tebe žádnou zpětnou vazbu.“

Žádnou nemáte, nebo ji ani mít nemůžete, protože o silných a slabých stránkách daného zaměstnance nic nevíte? Poradit zlepšení někomu, o jehož konkrétní výkonnosti nic nevíte, je vskutku nemožné a s podobnou větičkou v kapse jste rázem z obliga. Bravo, váš člověk si začne myslet jednu ze dvou věcí. Že je dokonalý, nebo naopak ztracený případ.

4. „Nemusíš vědět, proč – prostě to udělej.“

Chyba, lidé doopravdy musí vědět, proč dělají to, co dělají. Když si komunita marketérů s názvem Make it Matter nechala udělat průzkum zaměstnanců, 58 % z nich určilo nulové povědomí o důvodech, proč mají něco konkrétního udělat, jako jednu ze tří věcí, které považují na pracovišti za nejvíc demotivující. Nikdo nechce mít pocit, že je jen robotem plnícím zadané úkoly. Jsou to živé bytosti – vysvětlete jim smysluplně, proč, a z demotivace je rázem motivace!

5. „Udělám to raději sám.“

Výborná fráze… pokud chcete být sami na svém vlastním ostrůvku bez podpory ostatních. Tohle je špatně hned na dvou různých úrovní. Jednak jde o přesný opak dávání autonomie, po které všichni zaměstnanci touží. A za druhé tím říkáte: „Vím o tom víc než ty.“ a „Musím mít vše pod kontrolou.“ V obou případech jdete de facto proti svým vlastním lidem.

6. „Protože jsem vedoucí.“

A co jako? Měli byste se spoléhat na vaši osobní autoritu, ne na moc, kterou vám propůjčuje titul na vaší vizitce. Tato výmluva zavání na míle daleko slabošstvím a snahou schovávat se za svou pozici. Určitě se vám skrz ní podaří získat poslušnost. Nikdy ale nezískáte opravdový zápal, oddanost a loajalitu. Lidé vás budou následovat pouze na základě hierarchie, nikoliv na základě svého srdce.

7. „Proč jsi to udělal/a takhle?“

Tato fráze je sama o sobě obviněním. Pokud ji použijete, dejte jasně najevo, že jde o čistou zvědavost. V případě, že chcete svému člověku vypíchnout nějaké nedostatky, zkuste se místo toho zeptat „Nešlo by to nějak udělat ještě lépe?“

8. „Dobrá práce.“

Suchá pochvala je stejně výživná jako suchý chleba. Zkuste ho trochu obložit a říct svým lidem, co a proč se jim na dané práci opravdu povedlo.

9. „Musíte dělat více s méně.“

Neříkejte. Není to snad snahou všech pokusit se dosáhnout lepších výsledků s méně zdroji? Možná by bylo lepší místo planých řečí zkusit na stůl vyložit nějaké vlastní nápady, jak dosáhnout větší efektivity. Když nadřízený pořád dokola opakuje, že chce stále vyšší a vyšší produktivitu s menšími zdroji, dosáhne jen frustrovaných a vyčerpaných podřízených.

10. „To je tvůj problém.“

Špatně. Pokud jste lídr, je to i váš problém. Rychlejší způsob, jak si nad svými lidmi umýt ruce a zbavit se odpovědnosti, zřejmě neexistuje.

11. „Neber si to špatně, ale…“

„Ale mám potřebu chodit okolo horké kaše, protože jsem svou zpětnou vazbu pro tebe ve skutečnosti moc nepromyslel, anebo jsem příliš slabý na to, abych s tebou mluvil na rovinu.“Pokud náhodou nemáte v plánu říct přesně tohle, zapomeňte, že tato fráze existuje.

12. „Teď nemám čas.“

Nebo si ho jen nechcete udělat? Dobrého lídra poznáte tak, že si na vás čas vždycky udělá. A když ho opravdu nemá, neodbude vás, ale vysvětlí vám, proč nyní nemůže a nabídne alternativní časový rámec, kdy a kde se vám bude moci plně věnovat.

13. „Zpochybňujete moji autoritu?“

Tohle zapáchá nejistotou a neschopností zvládnout diskuzi či konflikt. Dobrý lídr vždy zpochybnění vítá. Ví totiž, že ve výsledku jeho samotného, celou myšlenku i výsledek učiní silnějšími.

14. „Náš vedoucí je hlupák.“

Zcela nefér a neprofesionální jednání. Když svým podřízeným ukážete, že jste ochotni bez problémů pomlouvat vašeho nadřízeného, jak si mohou být jistí, že před ním stejně nemluvíte o nich? Nikdy před svými lidmi nepomlouvejte své nadřízené, kolegy ani nikoho jiného. Proč? Protože tohle opravdoví lídři nikdy nedělají.

15. „Můj předchůdce byl strašný.“

Tohle je možná ještě o kousek horší než předchozí bod. Působí to totiž tak, že se snažíte házet část odpovědnosti za své činy na někoho jiného a zároveň sebe povyšovat nad něj. Neúcta a zároveň snaha propagovat sebe sama v jednom. Taková směs vždy vyvolává jen pachuť.

16. „Zklamal/a jsi mě.“

Ale no tak! Stejně jako v případě dětí nikdy nejde o osobu, ale vždy o její chování. Může vás zklamat práce, kterou odvedli, nebo její výsledek, ale snažit se naznačovat, že je to o nich jakožto o osobnosti není fér. Některým lidem takto můžete vážným způsobem podkopat sebevědomí.

17. „Není to moje chyba.“

Pokud jste lídr/manažér/vedoucí (premiér), je to minimálně zčásti VŽDYCKY vaše chyba. Tak se přestaňte schovávat za své lidi a přijměte za ni zodpovědnost. Až budete mít chuť někoho chválit, obraťte se ke svým lidem. A zrcadlo si spíš nechejte pro chvíle, kdy budete hledat viníka.

Celé znění zde: 17 frází, které manažer na úrovni před svými podřízenými nikdy nevypustí z úst | Warengo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..